REPSOL  /  Motosiklet Yağları

Repsol - Motosiklet Yağları Repsol YPF - Official Site
Sık Sorulan Sorular Şirket Bilgileri Erişim Bilgileri Repsol Ürünleri Repsol Satış Noktaları

Repsol - En İyi Motosiklet Yağları

   
• Yağlar Hakkında Genel Bilgiler
• Depolama ve Kullanım Koşulları
• Atık Yağlar ve Çevre Güvenliği
   
   
• Madeni Yağlar Sözlüğü
• Kalite Sınıflamaları
   
   
• Ürün Karşılaştırmaları


Neden Repsol Tartışmasız En Üstün Motosiklet Yağı?

Repsol ürünlerini rakiplerinden öne çıkaran ve "En İyi" olmasını sağlayan koşulları açıklamak için önce size bir takım bilgiler vermek istiyoruz. Aşağıda detaylı olarak açıkladığımız metni okursanız ve karşılaştırma tablolarını kontrol ederseniz sizde Repsol'ün tartışmasız en iyi motosiklet yağlarını ürettiğini görebilirsiniz.
(Bu metni okumadan önce Kalite Sınıflamaları sayfamızı okumuş olmanızı tavsiye ederiz.)

Otomobil ve motosiklet yağları farklı olmak zorundadır.

Otomobil ve motosiklet motorunun ihtiyaçları arasında şüphesiz farklar vardır. Motosikletler, otomobilden farklı olarak motor yağlarını vites ve debriyaj sistemlerinde de kullanırlar. Bu uygulamalar motosiklet yağlarına eşsiz bir stres uygular. Günümüz motosikletlerinin devir ve çıkış güçleri otomobil motorlarının 1.3 - 1.8 katı arasındadır. Bununla beraber motosiklet motorları küçük ve hafiftir. Bu yüzden motosiklet motorları küçük termal kapasiteleri ile motor yağlarına 160 °C'ye varan bir ısı uygularlar. Açıkladığımız bu sebeplerden dolayı motosikletlerde bu motorların çalışma şartlarına uygun üretilmiş motor yağlarının kullanımı muhakkak gereklidir.

Ayrıca, motosiklet motorlarındaki yüksek ısı ve RPM nedeni ile kullanılacak yağa ZDDP (Zinc Diethyl Dithiophosphate) ve fosfor gibi maddeler kimyasal yıpranma ve yağ oksidasyonunu önlemek için eklenmiş olmalıdır.

SAE ve API Sınıflamaları

SAE (Society of Automotive Engineers) ve API (American Petroleum Institute) otomobil ve motosiklet yağlarının derecelendirmesini yapan belli başlı komisyonlardan ikisidir. Pek çok motor yağının üzerinde ya da kılavuzunda SAE (Örn. 10W-40 gibi) ve API (Örn. API SJ gibi) standardizasyon etiketlerini görebilirsiniz. Kaba bir tabirle SAE sınıflaması daha çok yağın viskozite özellikleri ile ilgili iken API sınıflaması daha çok yağın kalitesi ve kullanım amaçları ile ilgilidir. Türkiye'de satılan pek çok yağ bu standartları karşılamaktadır.

O halde problem nedir?

Problem API sınıflamasının yıllar içinde ihtiyaçlar ve istekler üzerine değişmiş olmasıdır. SA ile başlayan sınıflama günümüzde SL'ye gelmiştir. Ama asıl problem 1996 yılında SH sınıflamasına geçildiğinde ortaya çıkmıştır.

Yukarıda belirttiğimiz gibi motor yağlarında çinko ve fosfor gibi koruyucu maddeler vardır. API 1996 yılında SH sınıflamasına geçerken petrol şirketlerinin ve otomobil üreticilerinin isteğini dikkate alarak bu maddelerin oranlarını büyük ölçüde düşürmüştür. Bu uygulama SJ ve SL sınıflamalarında da devam etmiştir.

Neden API koruyucu maddelerin oranlarını düşürdü?

Yağlardaki ek koruyucu maddelerin motoru koruduğunu daha önce ifade etmiştik. Ama bu maddelerin katalitik konvertör için aynı etkiyi yaptığını söyleyemeyiz. Bu maddeler katalistin ve emisyon sistemlerinin ömrünü kısaltıyordu. Bu yüzden otomobil üreticileri bu maddelerin oranlarının düşürülmesini talep ettiler. (Böylece emisyon sistemlerine verdikleri 100.000 km garantisi onlar için sorun oluşturmaktan çıkmış oldu) Koruyucu maddeler çok fazla para tuttuğu için bu uygulama petrol şirketlerinin de işine geldi. Böylece her yeni sınıflamayla beraber koruyucu maddeler azaltıldı ve yerlerine sürtünme modifikatörleri eklendi. Bu şekilde önemli ölçüde yakıt sarfiyatı da sağlanmış oldu. (Zamanlamaya dikkat ederseniz son 10 yılda daha az yakıtla daha çok yol gidebilen ekonomik arabaların ne kadar hızlı piyasaya hakim olduklarını görebilirsiniz)

Kısaca??

Kısaca, API SH - API SJ - API SL kodlu ürünler otomobiller için yakıt sarfiyatı ve emisyon dayanıklılığı açısından uygun yağlar sınıfını oluştururken çok yüksek devirde ve ısıda çalışmak zorunda olan motosikletler için uygun değildir. Nitekim JASO bu konuya el koymuş ve yeni bir tanımlama getirmiştir.

JASO ne yaptı?

JASO (Japan Automobile Standarts Organization) Japonya'da değişik marklardan pek çok araç üzerinde testler yaptı. Bu araçlara deterjan testi, yağlayıcı testi, başlangıç tork testi, egzoz duman testi, egzoz blok testi gibi pek çok test uyguladı. bu testlerin sonucunda pek çok yeni standart belirledi.

Yağlar için sülfatlanmış kül, buharlaşma kaybı, makaslama satbilitesi gibi pek çok değere ama en çok sürtünme özelliklerine dikkat ederek JASO T 903 standartlarını belirledi. Bu standartları sağlayabilen yağları da dinamik sürtünme katsayısı, statik sürtünme katsayısı ve durma zamanı indeksine bakarak JASO MA ve JASO MB olmak üzere iki gruba ayırdı.

Bu testlerin orijinal hallerini ve uygulama kılavuzunun orijinalini aşağıda bulabilirsiniz.

Tablo 1 - Motor Yağı Spesifikasyonlarında Kalite Derecelendirmesi

Spesifications

Categories

API SE, SF, SG, SH, SJ, SL
ILSAC GF-1, GF-2
ACEA A1, A2, A3
CCMC G-4 and G-5

Tablo 2 - Fizyokimyasal Özellikler

Item Test Method Limit
JIS ASTM
Sulfated Ash, mass% K2272 D874 1,2 max.
Evaporative Loss, mass% JPI 5S-41-93 D5800 20 max.
Foaming Tendency, ml
(Tendency/Stability) Sequence I
                             Sequence II
                             Sequence III
K 2518 D892
10/0 max.
50/0 max.
10/0 max.
Shear Stability, mm2/s
                             xW-30
                             xW-40
                             xW-50
JPI 5S-29-88
(Note 1)
D6278
9,0 min.
12,0 min.
15,0 min.
High Temp. High Shear rate
Viscosity (150deg.C), mPa.s
JPI 5S-36-91 D4683 2,9 min.

Tablo 3 - Test Prosedürleri ve Standart İndeksleri

Evaluation Item

Test Procedure

Standart Index
MA MB
DFI (Dynamic Friction Characteristic Index)

JASO T 904

1.45 or greater Less than 1.45
SFI (Static Friction Characteristic Index) 1.15 or greater Less than 1.15
STI (Stop Time Index) 1.55 or greater Less than 1.55

Motorcycle Four Cycle Gasoline Engine Oil Performance Classification (JASO T 903)
Implementation Manual


Bir ürünün JASO T 903 kalite belgesini alabilmesi için Tablo-1'deki spesifikasyonlardan birine sahip olması, Tablo-2'deki fizyokimyasal özelliklere sahip olması ve Tablo-3'teki sürtünme testlerinden geçmesi gerekmektedir. Tablo-1, Tablo-2 ve Tablo-3'teki tüm özellikleri sağlayabilen ürünler JASO MA kalite belgesi almaya hak kazanırlar. Tablo-1 ve Tablo-2'deki özellikleri sağlayıp Tablo-3'teki özelliklerin hepsini sağlayamayanlar JASO MB kalite belgesi alırlar.

Sonuç??

Repsol ürünlerinin hepsi API SG ve JASO T-903-98 (D) TYPE MA kalite belgelerine sahiptir. (Datasheet'lere Ürün Çeşitleri sayfamızdan ulaşabilirsiniz) Yukarıda da açıkladığımız gibi Repsol en iyi motosiklet yağlarını üretmektedir. Yıllardır Moto GP'de Repsol Honda Team olarak alınan mükemmel sonuçlarda bunu desteklemektedir.

Repsol, motorunuzdan en yüksek performansı almanızı sağlarken aynı zamanda motorunuzu mükemmel bir şekilde korur. Tamamen motosiklet için geliştirilmiş olan ürünlerimiz size her koşulda en yüksek performansı ve en iyi korumayı garanti etmektedir.
 


Ana Sayfaİnsan KaynaklarıHaberlerYasal UyarıGizlilik
 

    Copyright ©2005 Repsol. Tüm hakları saklıdır.

Haber grubumuza katılın...